Kako je v državah EU
Stroški, povezani s prenosnimi in distribucijskimi omrežji, so v vseh državah sestavni del cene, ki jo za dobavljeno električno energijo plačujejo uporabniki omrežij.
Direktiva EU 944/2019 in nacionalne zakonodaje vseh držav EU določajo, da se dostop in uporaba elektroenergetskih omrežij (prenosnega in distribucijskega) obračunava po tarifah, ki so ločene od drugih tarif pri oskrbi z električno energijo. EU zakonodaja tudi določa, da mora regulativni organ, v Sloveniji je to Agencija za energijo, imeti možnost določati ali potrditi tarife ali metodologije za izračun tarif na podlagi predloga operaterja prenosnega sistema ali operaterjev distribucijskega sistema ali na podlagi predloga, o katerem se ti operaterji dogovorijo z uporabniki omrežja. Pri izvajanju navedenih nalog morajo ti regulativni organi zagotoviti, da so tarife za prenos in distribucijo nediskriminatorne in da odražajo stroške. V Sloveniji Zakon o oskrbi z električno energijo nalaga, da Agencija za energijo določi neposredno metodologijo za izračun tarif in tudi tarife.
Tarife se seveda lahko oblikujejo na več načinov in se razlikujejo od države do države, iskanje pravega ravnovesja med različnimi načeli določanja tarif (npr. povračilo stroškov, stroškovna odsevnost, učinkovitost, nediskriminacija, preglednost, neizkrivljanje, enostavnost, stabilnost, predvidljivost in trajnost), pa je zapletena naloga in vključuje različne kompromise, pri čemer lahko nacionalni regulativni organi določijo različne pristope. Zapletenost se povsod še dodatno povečuje v hitro razvijajočem se energetskem sistemu, ki ga zaznamujejo večja integracija obnovljivih virov energije, večje povpraševanje zaradi elektrifikacije in aktivnejša vloga uporabnikov omrežja.
Tarife na podlagi moči so še trenutno redkeje časovno diferencirane v primerjavi s tarifami na podlagi energije zaradi stanja opremljenosti (naprednih) meritev prevzema energije in moči pri uporabnikih. V določenih državah se zaradi pomanjkanja slednjega uporabljajo še mesečni pavšali, cena za doseženo moč odjema ter pavšalna (letna) cena za zakupljeno moč.
EUROSTAT – EU statistični urad na podlagi podatkov nacionalnih statističnih uradov (v Sloveniji SURS) zbira in javno objavlja letne podatke končne cene električne energijo po odjemnih skupinah in komponentah.