Razvoj prenosnega omrežja
Vsako drugo leto sistemski operater prenosnega omrežja pripravi 10-letni razvojni načrt prenosnega sistema električne energije in zanj pridobi soglasje Agencije za energijo. Načrt temelji na razvojnih napovedih prihodnje porabe in proizvodnje električne energije. Nujne spremembe in vlaganja v pospešen prehod v zelene in trajnostne energije se bodo seveda nujno odrazile v megatrendu prehoda na električno energijo.
Pogosto je prisotno razmišljanje, da v Sloveniji proizvedemo dovolj električne energije in da bi lahko bili samozadostni. Ob natančnem poznavanju vseh podatkov se izkaže, da to ne drži, letni primanjkljaj v zadnjem obdobju znaša okoli 17 %, v letu 2022 celo 30 %. Vendar je za varno in zanesljivo obratovanje prenosnega omrežja bistven podatek urna odvisnost od uvoza. Ta razkriva, da je Slovenija v določenih trenutkih uvažala tudi do 85 % potrebne električne energije za pokrivanje potreb domačih odjemalcev.
Prenosno omrežje, čezmejno zelo dobro povezano in aktivno upravljano, mora zagotavljati potrebne prenosne zmogljivosti in nikakor ne sme biti ozko grlo dobave. Razvoj prenosnega omrežja, ki se zaradi svoje narave in sklopljenosti s sosednjimi prenosnimi omrežji intenzivno nadgrajuje v pametno omrežje, bo treba v prihodnosti povezati tudi z drugimi energetskimi sistemi kot so plinska omrežja in omrežja za distribucijo toplote, kakor tudi z infrastrukturo za polnjnje električnih vozil. Govorimo o povezovanju energetskih sektorjev in omogočanje priključevanje polnilne infrastrukture najvišjih zmogljivosti.
Razvojni načrt prenosnega omrežja Republike Slovenije za obdobje 2023–2032 je natančen pregled bližnje preteklosti in razmislek o zahtevni prihodnosti.