Uporaba Moj elektro - sprememba obračunske moči

Odločili ste se za spremembo dogovorjene obračunske moči pa ne veste kako bi to storili? Prepričani smo, da ste odločitev dobro pretehtali in zagotovili ustrezne ukrepe s katerimi boste prilagajali svoj odjem tako, da novih dogovorjenih obračunskih moči ne boste pomembneje in pogosto presegali. Vsak presežek vam bo po opravljeni spremembi ustrezno obračunan, cenovni signal za realizirano moč odjema v območje nad dogovorjeno močjo pa je močnejši s ciljem, da vas motivira k izvajanju ustreznih ukrepov in preprečuje špekulativne spremembe, na škodo ostalih odjemalcev. Ob obvladovanju moči odjema na nižjih ravneh boste vsekakor deležni koristi, saj boste znižali stroške omrežnine.

 

V nadaljevanju je podrobneje opisan sam postopek, na koncu pa so vključeni nasveti.
   
Spremembo lahko vsak končni odjemalec oziroma njegov pooblaščenec (v nadaljevanju uporabnik), ki mu je bila dogovorjena obračunska moč že določena, opravi na spletnem portalu Moj elektro. Potrebna je predhodna prijava uporabnika v Moj elektro.

 

Postopek je sledeč. Prijavljeni uporabnik izbere zavihek »Merilna mesta / merilne točke« in nato želeno merilno točko odjema:

 


 

Nato izbere zavihek »Dogovorjena obračunska moč«. Prikaže se mu tabelarični prikaz zgodovine določenih dogovorjenih obračunskih moči.

 


 

V zadnjem stolpcu ima uporabnik možnost izvesti sledeče akcije:

 


 


Sprememba dogovorjene moči se izvede z akcijo »Uredi«. Pred tem je priporočljivo pregledati meritve porabe oziroma pripadajoče izračunane moči odjema, ki so bile podlaga za njeno določitev, posebej še kdaj so nastopile (časovne značke) izmerjene tri največje obremenitve v posameznem časovnem bloku. 

 

Sprememba dogovorjene moči v določenem časovnem bloku naj bo nujno podkrepljena z ukrepi prilagajanja odjema, ki zagotovijo ustrezno manjši konični odjem oziroma s pričakovanjem morebitnega obračuna presežne moči ob preseganju na novo določenih dogovorjenih obračunskih moči, če načrtovani ukrepi niso bili uspešni.

 

Spremembo uporabnik izvede z akcijo »Uredi« za zadnji vnos dogovorjene obračunske moči. Prikaže se mu dialog, ki omogoča urejanje dogovorjene obračunske moči po posameznih časovnih blokih.

 


 

Po opravljeni spremembi mora uporabnik sprožiti akcijo »Spremeni«, ki najprej prikaže opozorilo o aktivaciji zaračunavanja presežne moči.

 

 

Če je uporabnik zares prepričan v spremembo, s potrditvijo dialoga zaključi proces spremembe dogovorjene obračunske moči. V tabelaričnem pogledu (glej zgoraj) se uporabniku po uspešni spremembi prikaže datumsko nov vnos z zadnjo spremembo, pri čemer je v polju načina določitve naveden uporabnik in ne »Distributer«.

 

Nasveti:

 

  • V prehodnem obdobju (gospodinjstva, mali poslovni odjem) priporočamo, da nekaj časa spremljate obvestila elektrooperaterja o presežkih obstoječe dogovorjene obračunske moči. S tem boste bolje ocenili tveganja po znižanju dogovorjene obračunske moči. V kolikor pomembneje presegate obstoječe dogovorjene moči, ponovno čim bolj realno ocenite uspešnost predvidenih ukrepov, pri čemer upoštevajte maksimalne dosežene moči odjema.
  • V kolikor je predviden ukrep sprememba navade priporočamo, da pred spremembo vsaj mesec dni izvajate ukrep in analizirajte ali ste dejansko znižali maksimalne moči odjema v opazovanem obdobju v primerjavi s primerljivim prejšnjim. Sprememba navad velikokrat ni enostavna oziroma velikokrat ni dolgotrajna. Imejte v mislih, da boste s spremembo moda prekinili prehodno obdobje dveh let v katerem se presežna moč ne obračunava.
  • Ovrednotite finančne koristi spremembe obračunske moči. Preverite ali se naložba v rešitev za podporo predvidenim ukrepom povrne v razumnem roku. Preverite ali je pričakovan prihranek vreden morebitne izgube uporabniške izkušnje ali udobja. Preverite tudi izvedljivost ukrepov. 
  • Najprej izvedite ukrepe, spremljajte njihove učinke in šele potem prilagodite  dogovorjene obračunske moči.
  • Ne hiteti, vzemite si čas – spoznavanje svoje porabe časovno in količinsko, koničnih obremenitev lastnega odjema, povezovanje uporabe naprav s 15-minutnimi podatki moči odjema energije iz omrežja je ključen korak za sprejemanje najboljših odločitev glede prilagajanja odjema.
  • Prilagoditev dogovorjene obračunske moči naj upošteva tveganja sistemskih odpovedi. Redno spremljajte stanje - razmislite o vzpostavitvi samodejnega obveščanja v primeru izpada sklopov rešitve s katero zagotavljate prilagajanje odjema.
  • V kolikor vam bo pred pretekom prehodnega obdobja ne-obračunavanja presežne moči operater ponovno določil nove dogovorjene obračunske moči, ste pa po končanju pretekle višje sezone vključili v uporabo intenzivnejšega porabnika (npr. toplotno črpalko, »welness« naprave ipd.) in prejemate obvestila o presežnih močeh, ni potrebno takoj prilagoditi dogovorjene obračunske moči višje ravni, saj bo to opravil elektrooperater. Ta izjema, ki dopušča pasivno vlogo uporabnika je zagotovljena le v tem specifičnem scenariju.
  • V kolikor vam pred pretekom prehodnega obdobja ne-obračunavanja presežne moči operater ponovno ne bo določil nove dogovorjene obračunske moči, ste pa po končanju pretekle višje sezone vključili v uporabo intenzivnejšega porabnika (npr. toplotno črpalko, »welness« naprave ipd.) in prejemate obvestila o presežnih močeh, poskrbite, da boste tik pred pretekom prehodnega obdobja na podlagi identifikacije novih najvišjih moči odjema ustrezno prigodili dogovorjene obračunske moči v posameznih časovnih blokih. Agencija bo o tem posebej obveščala prek svojih komunikacijskih kanalov.
  • Spremljajte novosti na spletnem portalu URO, postavljajte vprašanja agenciji!

 

Ustrezni orodji za analizo moči odjema sta spletni portal Moj Elektro in Primerjalnik stroškov omrežnine.

 

NASVETI: UČINKOVITA RABA OMREŽIJ

NASVETI: UČINKOVITA RABA ENERGIJE

ucinkovita raba omrežij

Uporaba Moj elektro - sprememba obračunske moči

ucinkovita raba omrežij

Dogovorjena obračunska moč in prilagajanje odjema

ucinkovita raba omrežij

Optimizacija stroškov omrežnine s pametnim polnjenjem EV

ucinkovita raba omrežij

Vprašajte mene, robota Urota!

ucinkovita raba omrežij

O preseganju dogovorjene obračunske moči

ucinkovita raba omrežij

Samooskrba in nov obračun omrežnine
Showing 1 to 6 of 8