Distribucijsko omrežje
Distribucijsko omrežje električne energije je eden ključnih členov v verigi oskrbe z električno energijo, saj povezuje prenosno omrežje s končnimi odjemalci.
Gospodarsko javno službo distribucijskega operaterja izvaja družba ELES d.o.o., ki skupaj s pogodbenimi izvajalci nalog zagotavlja varno in učinkovito distribucijo električne energije več kot 976.000 odjemalcem v Sloveniji.
Zavedati se moramo, da omrežje v preteklosti ni bilo načrtovano za tolikšen obseg in za tako razpršen način rabe električne energije, kot smo mu že – in mu bomo v prihodnosti še bolj – priča.
Distribucijsko omrežje bo nujno potrebovalo širitve, ključno pa bo tudi njegovo aktivno upravljanje in prilagajanje odjema, s čimer bo mogoče optimalno izkoriščati dane zmogljivosti. Za pospešen prehod na čim višji delež električne energije iz obnovljivih virov in uporabo električnih vozil in toplotnih črpalk ima zelo pomembno vlogo prožnost sistema in učinkovita raba omrežij.
Infrastruktura distribucijskega omrežja
Distribucijsko omrežje je priključeno na prenosno omrežje preko razdelilno-transformatorskih postaj. Sestavljajo ga transformatorske postaje in električni vodi različnih napetostnih nivojev, nanj pa so priključeni tudi manjši proizvajalci električne energije.
- Distribucijsko omrežje obsega 64.946 km vodov, od katerih je 922 km visokonapetostnih, 18.518 km srednjenapetostnih in 45.506 km nizkonapetostnih.
- 40 % srednjenapetostnega omrežja je v podzemni izvedbi, medtem ko delež podzemnega omrežja na nizkonapetostnem nivoju znaša 60 %.
- Skupni delež srednjenapetostnega in nizkonapetostnega omrežja v podzemni izvedbi znaša 53 %. Delež podzemnih vodov v srednjenapetostnem in nizkonapetostnem distribucijskem omrežju raste približno za nekaj več kot 1 % na leto.
- Zamenjava nadzemnih vodov s podzemnimi je opredeljena v razvojnih usmeritvah operaterja distribucijskega sistema in se izvaja predvsem ob izteku življenjske dobe obstoječih nadzemnih vodov ter na vodih s pogostimi prekinitvami dobave električne energije zaradi okoljskih vplivov.
- Ob koncu leta 2020 je distribucijski sistem obsegal 18.724 postaj (RTP, RP in TP) ter 20.092 transformatorjev, glavnino predstavljajo transformatorji SN/NN.
Uporabo distribucijskega omrežja orisujejo nekateri značilni kazalniki na področjih odjema energije iz omrežja, uporabnikov sistema in spremljanja porabe oziroma proizvodnje na ravni prevzemno-predajnih mest uporabnikov.
Število končnih odjemalcev priključenih na distribucijsko omrežje narašča, pri čemer prevladuje porast gospodinsjekga odjema.
Na odjem električne energije iz distribucijskega omrežja so do sedaj vplivali v večji meri poslovni odjemalci.