Omrežnina
Forum
Nov sistem obračunavanja omrežnine je novost, ki bo uvedena postopoma. Veliko odgovorov na vaša vprašanja in zanimanja lahko preberete na tej strani, ki jo bomo nenehno dopolnjevali in vas informirali o možnostih in priložnostih ter vam pomagali pri prilagajanju novemu sistemu. Tudi vi lahko postavite vprašanje, tako s klicem, mail sporočilo, kot tudi s postavljanjem vprašanj robotu. Dobrodošli.
Spodaj je prikazan nabor najpogostejših vprašanj glede omrežnine. V kolikor imaste kakšno drugo vprašanje, ga lahko postavite našemu robotskemu svetovalcu URO-tu, ki vaš čaka v spodnjem desnem kotu zaslona.
Omrežnina se bo po novi metodologiji obračunavala glede na prevzeto električno energijo iz omrežja ter obračunsko moč. Omrežnina se bo obračunavala za pet časovnih blokov, pri čemer bodo za vsak dan določeni trije časovni bloki: ure visoke obremenitve, ure srednje obremenitve in ure nizke obremenitve.
Pri uporabnikih sistema, ki se jim ne evidentirajo 15-minutne meritve za prevzeto energijo, bo omrežnina tudi v prihodnje obračunana glede na način merjenja, ki jim jo omogoča njihova merilna naprava, in sicer dvotarifno (VT, MT) ali enotarifno (ET).
Na to vprašanje zaenkrat Agencija za energijo ne more odgovoriti, saj agencija ne določa cene in načina obračuna električne energije. Za informacijo o načinu obračuna električne energije kontaktirajte svojega dobavitelja. Informacije o ponudbah dobaviteljev gospodinjskih odjemalcev so dosegljive tudi v Primerjalniku stroškov oskrbe.
Omrežnina je namenjena izvajanju dejavnosti kombiniranega distribucijskega in prenosnega operaterja ELES, d.o.o.
Omrežnina za prenosni sistem je namenjena pokrivanju stroškov sistemskega operaterja, ki se nanašajo na vzdrževanje, delovanje in razvoj sistema, ter pokrivanju stroškov sistemskega operaterja za sistemske storitve, katerih namen je izravnavanje nihanj moči v sistemu, regulacija napetosti in jalove moči ter angažiranje zagona agregatov brez zunanjega napajanja.
Omrežnina za distribucijski sistem je namenjena pokrivanju stroškov distribucijskega operaterja, ki se nanašajo na vzdrževanje in delovanje ter razvoj sistema, ter pokrivanju stroškov distribucijskega operaterja za odpravljanje prezasedenosti v distribucijskem sistemu in sistemske storitve za distribucijski sistem.
Predlagamo, da preverite pretekle konice, ki določajo dogovorjeno obračunsko moč in preverite, ali lahko s časovnim zamikom vključitve naprav preusmerite porabo električne energije iz omrežja v cenejši časovni blok. Več o tem lahko preberete med nasveti.
Časovni blok je obdobje znotraj dneva in je določen ločeno za višjo in nižjo sezono ter delovni dan in dela prost dan. Časovnih blokov z različno tarifno postavko je čez leto pet, znotraj dneva so trije časovni bloki, strošek za uporabo omrežja v posameznem časovnem bloku pa je odvisen od obremenjenosti omrežja.
Metodologija obračunavanja omrežnine upošteva dve letni sezoni: višja sezona je določena za november, december, januar in februar; nižja sezona pa za marec, april, maj, junij, julij, avgust, september in oktober.
Strošek za uporabo omrežja v posameznem časovnem bloku je odvisen od obremenjenosti omrežja: bolj, kot je obremenjeno omrežje, višja je omrežnina in obratno - v času nižje obremenjenosti omrežja je omrežnina nižja. Tudi na ta način spodbujamo uporabnike sistema k uporabi omrežja v obdobjih, ko je obremenjenost omrežja manjša, in nasprotno, uporabnikov sistema ne spodbujamo k uporabi omrežja takrat, ko je večje povpraševanje in je verjetnost prezasedenosti omrežja večja.
Omrežnina se bo obračunala glede na prevzeto električno energijo iz omrežja ter dogovorjeno obračunsko moč. Pri izračunu stroška omrežnine se upoštevajo tarifne postavke omrežnine za posamezno uporabniško skupino. Podatki, potrebni za izračun stroška za omrežnino, so navedeni na vašem računu za električno energijo. Za natančen izračun stroškov omrežnine po prenovi obračunavanja lahko uporabite spletni kalkulator. Če nimate 15-minutnih podatkov, si lahko za oceno stroškov omrežnine pomagate z gradivom, ki se nahaja tukaj.
Uporabnikom omrežja se obračuna mesečni znesek omrežnine, ki je sestavljen iz omrežnine za moč in omrežnine za energijo. Omrežnina za moč je odvisna od dogovorjene obračunske moči. Dogovorjeno obračunsko moč spreminjate po posameznih časovnih blokih tudi na mesečni ravni. Spremembo dogovorjene obračunske moči lahko uredite na spletni strani MojElektro ali pri vašem elektrooperaterju.
Prehodno obdobje pomeni časovno obdobje, v katerem se bodo spremembe glede obračunavanja omrežnine uvajale postopno. Odjemalcem s priključno močjo manjšo ali enako 43 kW se v prehodnem obdobju, ki traja dve leti, omrežnina za presežno moč ne bo obračunala, če dogovorjene obračunske moči, določene s strani elektrooperaterja, ne bodo spreminjali. To obdobje uporabnikom omogoča, da se postopoma prilagodijo novemu načinu obračunavanja ter sprejmejo morebitne spremembe, ki jih nov obračun omrežnine prinaša.
Na mesečnem računu, ki ga gospodinjskim odjemalcem izstavi njihov dobavitelj, je omrežnina prikazana kot omrežnina za moč in omrežnina za energijo. Omrežnina za moč se izračuna kot zmnožek dogovorjene obračunske moči in tarifne postavke omrežnine za moč, omrežnina za energijo pa se izračuna kot zmnožek prevzete energije iz omrežja in tarifne postavke za energijo. Navedeno se izračuna in prikaže za posamezen časovni blok. Več o tem tukaj.
Primerjalnik stroškov omrežnine je dostopen na spletni strani agencije na tej povezavi.
Tarifne postavke omrežnine za obračunsko moč in energijo se razlikujejo glede na posamezen časovni blok. Ko bo omrežje najbolj obremenjeno, bodo najvišje, ko bo najmanj obremenjeno, pa najnižje. Na ta način bodo odjemalci s cenovnim signalom stimulirani k prilagajanju odjema in vplivanju na trenutne in tudi prihodnje stroške iz naslova uporabe omrežij. Več o tem tukaj.
Odjemalcem, ki jim merilna naprava ne omogoča 15-minutnih meritev za prevzeto energijo, bo omrežnina obračunana glede na način merjenja, ki jim jo omogoča njihova merilna naprava, in sicer dvotarifno (VT, MT) ali enotarifno (ET). Obračunska moč se bo določila glede na priključno moč iz soglasja za priključitev, prevzeta energija pa se bo obračunala glede na izmerjeno energijo. Več o tem tukaj.
Način obračuna omrežnine za odjemalce z nameščeno proizvodno enoto za samooskrbo se ne bo bistveno spreminjal glede na trenutno veljavni model obračuna omrežnine.
Omrežnina za moč se bo obračunala glede na dogovorjeno obračunsko moč za pet časovnih blokov, omrežnina za energijo pa glede na neto prevzeto energijo v obračunskem obdobju. Če je obračunsko obdobje eno leto (net-metering), se bo omrežnina za energijo obračunala po enotni tarifi za količino neto letne prevzete energije.
Prispevek za končne odjemalce električne energije se usklajuje z novimi kategorijami uporabniških skupin končnih odjemalcev električne energije in novo metodo določitve obračunske moči za končne odjemalce električne energije. Ostale davščine se zaradi prenove obračunavanja omrežnine ne spreminjajo.
Omrežnina za presežno moč se obračuna za vsako 15-minutno prekoračitev dogovorjene obračunske moči. Pri tem velja zamejitev presežne moči, in sicer je presežna moč zamejena tako, da vsota dogovorjene in presežne moči ne more biti večja od priključne moči prevzemno-predajnega mesta odjemalca.
Presežna moč se izračuna za vsak posamezen časovni blok, v katerem so nastale posamezne 15-minutne prekoračitve kot koren vsote kvadratov pozitivne razlike med doseženo in dogovorjeno močjo. Presežna moč se pomnoži s tarifno postavko za moč za ustrezen časovni blok in faktorjem utežitve presežne moči, ki je za leto 2024 in 2025 določen kot 0,9. Več o tem je dosegljivo tukaj.
Gospodinjski odjemalci, mali poslovni odjemalci (s priključno močjo manjšo ali enako 43 kW) se uvrščajo v uporabniško skupino 0.
V uporabniško skupino 0 se uvrščajo vsi odjemalci, ki so priključeni na nizkonapetostno omrežje. Poleg gospodinjskih odjemalcev in malih poslovnih odjemalcev se v uporabniško skupino 0 uvrščajo tudi drugi poslovni odjemalci, ki so priključeni na nizkonapetostno omrežje.