O reformi
Spremembe v proizvodnji in rabi energije, ki smo jim priča in ki jih nujno potrebujemo, bodo koristile odjemalcem in celotni družbi, hkrati pa so velik izziv elektroenergetskim omrežjem, katerih zmogljivosti so omejene.
Pomembno je upravljanje sprememb, ki se jim ne moremo izogniti, morajo pa biti upravljane tako, da pri tem ne bi nastajali nepotrebno veliki dodatni stroški v omrežje, kar lahko dosežemo le s prožnim in aktivnim odjemom.
Ker lahko uporabniki elektroenergetskega omrežja s svojim obnašanjem pomembno vplivamo na potrebne naložbe za ohranjanje kakovosti in zanesljivosti delovanja omrežij, potrebujemo nov, stimulativno naravnan obračun omrežnine. Ta mora vsem odjemalcem dajati ustrezne cenovne signale, da bodo ti delovali v svojo korist, korist elektroenergetskega omrežja in s tem v korist družbe in njene zelene prihodnosti.
Novi način obračunavanja omrežnine bo zagotavljal učinkovit dostop in uporabo omrežij. Gre za način, ki je v skladu s potrebami odjemalcev in ki jim redno sporoča, kako lahko njihova dejanja bodisi povečajo bodisi zmanjšajo njihove stroške uporabe omrežja in jih hkrati ozavešča o nujnosti učinkovite rabe energije in omrežij.
Cilji novega načina obračunavanja omrežnine:
- pravičnejša porazdelitev stroškov uporabe omrežij med vse odjemalce,
- spodbujanje uporabnikov omrežja k uporabi omrežja v obdobjih, ko je obremenjenost omrežja na sistemski ravni manjša,
- učinkovita raba in razvoj omrežij, hitrejše in obsežnejše vključevanje obnovljivih virov energije in novih bremen omrežja – toplotne črpalke in elektromobilnost – v sistem,
- spodbujanje naložb v nove tehnologije in digitalizacija.