Energetske skupnosti
Zakonodajni sveženj, sprejet s strani Evropske komisije »Čista energija za vse Evropejce«, ki uvaja moderno in stabilno pravno okolje, med drugim omogočena tudi nove oblike skupne proizvodnje in skupne potrošnje električne energije - energetske skupnosti.
Kaj so energetske skupnosti? Gre za vse bolj uveljavljen instrument za doseganje ciljev pravičnega prehoda v podnebno nevtralno družbo. V energetski skupnosti se lahko združijo različni akterji in si delijo proizvedeno energijo: skupaj jo proizvajajo, porabljajo, hranijo in lahko pa jo tudi prodajajo. Člani skupnosti imajo prosto izbrano pogodbo o dobavi električne energije in pogodbo o uporabi omrežja, za čas ko samozadostnost člana skupnosti oziroma skupnosti ni zagotovljena. Z ločeno pogodbo med članom in skupnostjo pa se uredijo vsa ostale pravice in obveznosti.
Energetsko skupnost sestavljata najmanj dva udeleženca.
Energetska skupnost obnovljivih virov energije
je osredotočena na obnovljive vire energije in je lokalno omejena, saj morajo imeti vsi udeleženci pogodbo o dostopu do omrežja z istim operaterjem omrežja. To med drugim prinaša tudi prednost, da se zaradi geografske bližine za prenos energije znotraj energetske skupnosti uporablja ugodnejša omrežnina. Geografska bližina pomeni, da so člani energetske skupnosti bodisi na istem lokalnem območju, torej povezani preko nizkonapetostnih inštalacij, bodisi v istem regionalnem območju, ki so povezani preko srednjenapetostnih in nizkonapetostnih inštalacij. Znižanje omrežnine temelji na ustrezno znižani energijski postavki za prenos zakupljenih količin energije iz proizvodne naprave skupnosti do članov skupnosti na osnovi navideznega poprečenja 15-minutne porabe z deležem proizvedene energije v istem časovnem intervalu (v vsakem 15-minutnem intervalu se obračuna razlika med porabo in zakupljeno proizvodnjo). Poleg tega bodo člani tovrstnih skupnosti v prihodnosti najverjetneje deležni dodatnih spodbud, npr. oprostitev prispevkov za obnovljive vire energije za proizvedeno in porabljeno energijo v skupnosti ipd.
V skupnosti obnovljivih virov energije lahko sodelujejo fizične osebe, občine, pravne osebe oblasti glede na lokalni ravni (npr. Republika Slovenija za lokalno finančno upravo) in druge pravne osebe javnega prava. Sodelujejo lahko tudi mala in srednje velika podjetja. Če sodeluje zasebno podjetje, to ne sme ustrezati glavni gospodarski in poklicni dejavnosti.
Kako to zgleda v praksi? Primer: večja osnovna šola zgradi fotovoltaični sistem na strešnih površinah in želi presežke proizvedene energije, torej energije, ki je šola neposredno ne porabi, deliti z drugimi udeleženci v skupnosti, npr. gospodinjstvi v neposredni bližini. V ta namen se ustanovi skupnost obnovljivih virov energije. Udeleženci skupnosti lahko tako uporabljajo energijo iz obnovljivih virov energije v bližini proizvodnje.
Energetska skupnost državljanov
se običajno izvaja tudi izven lokalnega ali regionalnega območja, celo izven meja omrežnega območja. Takšna oblika skupnosti ima lahko udeležence na različnih območjih omrežja. Lahko proizvaja, deli, shranjuje, porablja ali prodaja električno energijo in ni nujno, da je ta električna energija pridobljena izključno iz obnovljivih virov. Ker tukaj ni fizične bližine in je treba energijo v skrajnih primerih energijo (vsaj virtualno) prenašati čez celotno omrežje, je znižanje omrežnine manjše kot v primeru skupnosti obnovljivih virov. Tudi za to obliko skupnosti obstaja možnost uvedbe dodatnih finančnih spodbud za člane takšne skupnosti, ki jim ne bo treba plačati prispevkov za obnovljive vire energije za proizvedeno in porabljeno energijo v energetski skupnosti.
V energetski skupnosti državljanov lahko sodelujejo fizične in pravne osebe ter regionalne oblasti. Nadzorne funkcije pa lahko izvajajo samo fizične osebe, lokalne oblasti in mala podjetja, ki niso elektroenergetska podjetja.
Kako bi to lahko izgledalo v praksi? Skupnost sestavljata občina, ki v omrežnem območju elektrodistribucijskega podjetja A namesti fotovoltaični sistem na streho večnamenske športne dvorane in partnerska občina, ki v omrežnem območju elektrodistribucijskega podjetja B, kjer člani skupnosti bivajo, namesti fotovoltaični sistem na degradirano območje občine. Občini si po dogovorjeni ceni delita proizvodnjo za polnjenje električnih vozil. Kot upravljavec polnilne infrastrukture lahko skupnost v določenih obdobjih, ko odjem na polnilnicah koristi elektroenergetskemu sistemu v celoti, zagotovi uporabnikom še dodatne ugodnosti pri ceni storitve polnjenja. Prav tako lahko v takšni skupnosti sodelujejo državljani bodisi z zakupom deleža proizvodnje bodisi s svojo lastno proizvodnjo.