Obračunska moč
Forum
Nov sistem obračunavanja omrežnine je novost, ki bo uvedena postopoma. Veliko odgovorov na vaša vprašanja in zanimanja lahko preberete na tej strani, ki jo bomo nenehno dopolnjevali in vas informirali o možnostih in priložnostih ter vam pomagali pri prilagajanju novemu sistemu. Tudi vi lahko postavite vprašanje, tako s klicem, mail sporočilo, kot tudi s postavljanjem vprašanj robotu. Dobrodošli.
Spodaj je prikazan nabor najpogostejših vprašanj glede obračunske moči. V kolikor imaste kakšno drugo vprašanje, ga lahko postavite našemu robotskemu svetovalcu URO-tu, ki vaš čaka v spodnjem desnem kotu zaslona.
Če se je do zdaj obračunska moč plačevala glede na varovalke, se bo v prihodnje na podlagi lastnih koničnih obremenitev v preteklem obdobju. Temu se reče dogovorjena moč, določi jo elektrooperater za posameznega odjemalca in torej odraža njegove pretekle navade odjema električne energije. Odjemalec bo lahko to vnaprej določeno dogovorjeno obračunsko moč spremenil glede na svojo pričakovano porabo. Če bo odjemalec presodil, da lahko spremeni ali razporedi svojo porabo in uporablja omrežje v času manjše obremenitve omrežja, ko so tarifne postavke omrežnine nižje, bo neposredno vplival na svoje stroške omrežnine in si znižal mesečni račun za omrežnino. S tem bo odjemalcu omogočen prihranek pri plačilu omrežnine, saj je pomagal razbremeniti omrežje v času najvišjih obremenitev.
Dogovorjena obračunska moč je torej vnaprej določena obračunska moč uporabnika sistema, ki ne sme biti večja od priključne moči iz soglasja za priključitev oziroma od moči določene z dejanskim omejevalcem toka na prevzemno-predajnem mestu.
Dogovorjeno obračunsko moč določi elektrooperater za posamezen časovni blok na podlagi izmerjenih doseženih 15-minutnih moči (konic) preteklega obdobja. Elektrooperater mora vnaprej seznaniti odjemalca o dogovorjeni moči, ki je sicer razvidna tudi na spletni strani mojelektro.si. Podatek o dogovorjeni moči mora biti razviden na računih za električno energijo za mesece junij, julij in avgust.
Podatek o dogovorjeni moči mora biti razviden na računih za električno energijo za junij, julij, avgust in september. Podatki, katere konice so bile uporabljene za določitev vaše dogovorjene moči najdete na spletnem portalu mojelektro.si v razdelku "Dogovorjena obračunska moč" /"Akcije" / "Meritve"
Če imate na vašem računu za električno energijo poleg energije zaračunano tudi omrežnino potem lahko vaš dobavitelj za vas uredi spremembo dogovorjene moči. V vsakem primeru dogovorjeno moč določi in spremeni vaš elektrooperater, ki jo na podlagi vaše zahteve v mojelektro.si tudi spremeni.
Dogovorjeno obračunsko moč lahko spremeni vsak odjemalec do petnajstega dne v mesecu z začetkom veljavnosti naslednji mesec. Sprememba obračunske moči je brezplačna. Sprememba dogovorjene obračunske moči se lahko naredi na spletnem portalu elektrodistribucije mojelektro.si ali pri vašem elektrooperaterju.
Pri spremembi dogovorjene obračunske moči se morajo upoštevati minimalne dogovorjene obračunske moči ter pravilo, da mora dogovorjena obračunska moč v višjem časovnem bloku biti enaka ali višja od dogovorjene obračunske moči v nižjem časovnem bloku.
Več o tem poiščite med nasveti.
Do sedaj so bile obračunske moči za posameznega odjemalca odvisne od načina priključitve na omrežje (enofazni ali trifazni priključek) ter nazivne jakosti omejevalca toka in so bile določene v aktu agencije, ki ureja sedanjo metodologijo za obračunavanje omrežnine.
Dogovorjena obračunska moč se določi vnaprej na podlagi posameznikovega dejanskega profila porabe v preteklem obdobju. Dogovorjeno obračunsko moč določi elektrooperater in odraža pretekle navade posameznega odjemalca. Odjemalec bo lahko to vnaprej določeno dogovorjeno obračunsko moč spremenil glede na svojo pričakovano porabo. Če bo odjemalec presodil, da lahko spremeni ali razporedi svojo porabo in uporablja omrežje v času manjše obremenitve omrežja, ko so tarifne postavke omrežnine nižje, bo neposredno vplival na svoje stroške omrežnine in si znižal mesečni račun za omrežnino.
Pri določitvi dogovorjene obračunske moči se morajo upoštevati minimalne dogovorjene obračunske moči. Za odjemalce se minimalna moč določi glede na odstotek priključen moči iz soglasja za priključitev, poleg tega pa se za odjemalce, ki imajo priključene moč enako ali manjšo od 43 kW, lahko določi minimalna moč v najmanj višini 2,0 kW, če imajo enofazni priključku, oziroma najmanj 3,5 kW, če imajo trifazni priključek s priključno močjo do vključno 17 kW.
Dosežena moč se ugotavlja pri uporabnikih sistema, ki se jim moč odjema meri z registriranjem 15-minutnih maksimalnih porab električne energije v vseh časovnih blokih znotraj enega meseca. Te vrednosti moči se evidentirajo pri elektrooperaterju in so praviloma razvidne na mojelektro.si za pretekli dan kot nevalidirane vrednosti.
Presežna obračunska moč se določi na podlagi dosežene moči uporabnika sistema nad dogovorjeno obračunsko močjo, izmerjeno z registratorjem 15-minutnih maksimalnih porab električne energije v posameznem časovnem bloku. Vrednosti moči se evidentirajo pri elektrooperaterju in so razvidne na mojelektro.si.
Več o tem je dosegljivo tukaj.
Omrežnina za presežno moč se obračuna za vsako 15-minutno prekoračitev dogovorjene obračunske moči. Pri tem velja zamejitev presežne moči, in sicer je presežna moč zamejena tako, da vsota dogovorjene in presežne moči ne more biti večja od priključne moči prevzemno-predajnega mesta odjemalca. Presežna moč se izračuna za vsak posamezen časovni blok, v katerem so nastale posamezne 15-minutne prekoračitve kot koren vsote kvadratov pozitivne razlike med doseženo in dogovorjeno močjo. Presežna moč se pomnoži s tarifno postavko za moč za ustrezen časovni blok in faktorjem utežitve presežne moči, ki je za leto 2024 in 2025 določen kot 0,9. Več o tem je dosegljivo tukaj.
Odjemalcem, ki jim merilna naprava ne omogoča 15-minutnih meritev za prevzeto energijo, bo omrežnina obračunana glede na način merjenja, ki jim omogoča njihova merilna naprava, in sicer dvotarifno (VT, MT) ali enotarifno (ET). Obračunska moč se bo določila glede na priključno moč iz soglasja za priključitev, prevzeta energija pa se bo obračunala glede na izmerjeno energijo.
Če merilna naprava omogoča 15-minutne meritve za prevzeto energijo, vendar podatki niso zagotovljeni pri elektrooperaterju se smatra, da za vas 15-minutne meritve niso zagotovljene, zato se obračunska moč določi glede na priključno moč iz soglasja za priključitev, prevzeta energija pa se bo obračunala glede na izmerjeno energijo, ki jo omogoča merilna naprava, in sicer dvotarifno (VT, MT) ali enotarifno (ET).
Ko bodo zagotovljeni 15-minutni podatki za določeno preteklo obdobje, pa se bo omrežnina pričela obračunavati kot ostalim odjemalcem.
Naziv elektrooperaterja ter vsi ostali podatki o načinu merjenja prevzete električne energije so za vaše merilno mesti dosegljivi na mojelektro.si, kjer lahko tudi spremenite dogovorjeno obračunsko moč. Naziv elektrooperaterja je razviden tudi iz vašega računa za električno energijo.
Sprememba dogovorjene obračunske moči je smiselna, če uporabnik omrežja spreminja navade ali če aktivno upravlja s svojo porabo električne energije.
Dve leti po začetku uporabe metodologije se omrežnina za presežno moč ne obračunava uporabnikom sistema s priključno močjo manjšo ali enako 43 kW, če obračunsko moč določi elektrooperater, uporabnik sistema pa je ni spremenil. Elektrooperater bo uporabnike sistema seznanjal o prekoračitvah obračunske moči in morebitni omrežnini za presežno moč.
Če pa uporabnik spremeni svoje navade na takšen način, da je potrebno novo soglasje za priključitev, se uporabnik smatra za novega uporabnika. V tem primeru se, dokler niso na voljo ustrezni podatki o pretekli 15-minutni porabi, za obračun omrežnine za moč upošteva dosežena moč posameznega časovnega bloka.
Če kupite toplotno črpalko, je dobro, da se seznanite, kako bo to vplivalo na vašo dogovorjeno obračunsko moč. Sprememba dogovorjene moči je priporočljiva, če se vaše navade uporabe električne energije spremenijo, vendar gospodinjskim odjemalcem svetujemo, da tega ne storijo znotraj prehodnega obdobja, ki traja do 30. 9. 2026. Če boste dogovorjeno moč spremenili v prehodnem obdobju, se bo za vas prehodno obdobje zaključilo ob sami spremembi in v veljavo bodo stopile tudi določbe o presežni moči.
Elektrooperater vsako leto izvede izračun dogovorjene moči na podlagi podatkov predhodne zimske sezone in vas seznani z novimi dogovorjenimi moči za naslednje leto. To pomeni, da se vam v primeru vgradnje toplotne črpalke nova dogovorjena moč avtomatsko upošteva v naslednjem letu, in sicer glede na dejansko porabo toplotne črpalke po preteku ene zimske sezone. Po preteku ene zimske sezone bo nova dogovorjena moč dejansko odražala spremembo navad, ki so nastopile zaradi vgradnje in uporabe toplotne črpalke. Ker bo to spremembo izvedel elektrooperater, se prehodno obdobje ne bo prekinilo in v naslednjih dveh letih vam presežna moč ne bo obračunana.
Če se kljub temu znotraj prehodnega obdobja odločite za spremembo dogovorjene moči, jo lahko opravite na spletnem portalu mojelektro.si ali pri vašem elektrooperaterju. Sprememba je brezplačna in jo lahko izvedete do osmega dne v mesecu, z veljavnostjo naslednji mesec.
Po preteku prehodnega obdobja je priporočljivo, da se ob nakupu toplotne črpalke prav tako odločite za dvig dogovorjene moči.
Dogovorjena obračunska moč za posamezni časovni blok je določena na podlagi preteklih konic, zato je v primeru sprememb navad uporabe električne energije smiselno preveriti, kako bodo spremenjene navade vplivale na vašo dogovorjeno obračunsko moč in morebitno presežno obračunsko moč. Vse potrebne informacije so za vaše prevzemno-predajno mesto razpoložljive na mojelektro.si. Izračun omrežnine za morebitne spremembe v dogovorjeni moči pa lahko naredite tudi v aplikaciji za izračun omrežnine. Če bodo tudi v prihodnje vaše navade in vaša raba električne energije ostala primerljiva dosedanjim, vam ni treba storiti nič.
Vse informacije, ki se nanašajo na količine porabljene električne energije, se nahajajo na mojelektro.si. Razpoložljivost podatkov je odvisna od vaše merilne naprave.
Največja dosežena moč odjemalca se lahko določi tako, da se sešteje moč naprav oziroma njihovih trošil, ki bodo sočasno aktivirana. Takšnih naprav v gospodinjstvu ni veliko, sočasna uporaba v največjem možnem obsegu je navadno redkost. Informativni podatki o tipu in moči trošil so dosegljivi tudi na spletni strani Ozaveščena raba energije
Priključna moč je najvišja dovoljena vrednost moči, ki jo sme doseči končni odjemalec na merilnem mestu pri odjemu električne energije iz sistema in jo določi distribucijski operater v soglasju za priključitev. Za potrebe določitve obračunske moči pomeni priključna moč tudi moč, določeno z dejanskim omejevalcem toka na prevzemno-predajnem mestu.
Dogovorjena moč pa predstavlja vnaprej določeno obračunska moč uporabnika sistema, določeno na podlagi izmerjenih doseženih 15-minutnih moči (konic) preteklega obdobja.
Dogovorjena obračunska moč je lahko določena največ v višini priključne moči iz soglasja za priključitev, pri čemer priključna moč iz soglasja za priključitev za potrebe določitve obračunske moči pomeni tudi moč, določeno z dejanskim omejevalcem toka na prevzemno-predajnem mestu.
Če uporabnik preseže dogovorjeno obračunsko moč, se mu obračuna presežna obračunska moč (v primeru, da je dogovorjena obračunska moč enaka priključi moči, je celotna moč nad priključno enaka presežni moči).
Za novega uporabnika sistema se kot dogovorjena obračunsko moč upošteva dosežena moč posameznega časovnega bloka ob upoštevanju pogoja minimalnih dogovorjenih obračunskih moči in pravila, da mora biti dogovorjena obračunska moč enaka ali višja kot moč predhodnega časovnega bloka.
Za novega uporabnika sistema se kot dogovorjena moč upošteva dosežena moč posameznega časovnega bloka ob upoštevanju pogoja minimalnih dogovorjenih obračunskih moči in pravila, da mora biti dogovorjena obračunska moč enaka ali višja kot moč predhodnega časovnega bloka. Navedeno pravilo se upošteva dokler niso zagotovljeni podatki o preteklih konicah.
Dogovorjena obračunska moč se za gospodinjskega in malega poslovnega odjemalca določi za posamezni časovni blok od 1 do 4 kot povprečje treh konic posameznega časovnega bloka v obdobju zadnje višje sezone pred določitvijo dogovorjene obračunske moči. Pri tem se upoštevajo tudi minimalne dogovorjene obračunske moči, zato bodo odjemalcu, ki nima pretekle porabe, dogovorjena obračunska moč določena vsaj v višini minimalne dogovorjene obračunske moči.
Dve leti po začetku uporabe metodologije velja prehodno obdobje, v katerem se omrežnina za presežno moč ne obračunava gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem, če obračunsko moč določi elektrooperater, odjemalec pa je ni spremenil. Elektrooperater odjemalca seznanja o prekoračitvah obračunske moči in morebitni omrežnini za presežno moč oziroma stroških, ki bi jim lahko nastali, če bi se te določbe uporabljale.
Sprememba dogovorjene obračunske moči je smiselna, če odjemalec spreminja navade ali če aktivno upravlja s svojo porabo električne energije.
Uporabite lahko aplikacijo za primerjanje stroškov omrežnine in sami preverite kaj je za vas najustrezneje.
Pri uporabniku sistema, ki ima merilno napravo, ki evidentira 15-minutne meritve porabe električne energije, se moč v kW za vsak 15-minutni interval določi kot kvocient v tem intervalu ugotovljene porabljene energije, izražene v kWh in trajanja 15-minutnega intervala, izraženega kot 0,25 ure.
Načeloma omrežnina za moč v posameznem časovnem bloku ni odvisna od celotne porabljene količine električne energije (kWh) v tem istem časovnem bloku. Metodologija določevanja dosežene moči odjema temelji namreč na 15-minutnih podatkih o porabljeni električni energiji, zato je moč odvisna od porabljene električne energije v vsakem posameznem 15-minutnem časovnem intervalu. To bi z drugimi besedami pomenilo, da mora odjemalec v zvezi z omrežnino za moč paziti predvsem na to, da ne bo hkrati uporabljal več zelo potratnih porabnikov električne energije, ki bi povzročili visoko porabo električne energije v zelo kratkem času (znotraj 15 minut), kar bi pomenilo da bi sistem zaznal visoko moč odjema in posledično višjo omrežnino za obračunsko moč.
Informacije o določitvi dogovorjene obračunske moči dobite na spletni strani mojelektro.si ali pri vašem elektrooperaterju brezplačno.
Odjemalcem, ki jim merilna naprava ne omogoča 15-minutne meritve za prevzeto energijo, bo omrežnina obračunana glede na način merjenja, ki jim omogoča njihova merilna naprava, in sicer dvotarifno (VT, MT) ali enotarifno (ET). Obračunska moč se bo določila glede na priključno moč iz soglasja za priključitev, prevzeta energija pa se bo obračunala glede na izmerjeno energijo.
Novi uporabniki sistema nimajo preteklih podatkov iz obdobja zadnje visoke sezone, potrebnih za določitev dogovorjene obračunske moči, zato se za določeno obdobje smatra, da je dogovorjena moč enaka doseženi moči.
Novi uporabnik je uporabnik, ki:
• se prvič priključuje na omrežje,
• je nov plačnik na obstoječem merilnem mestu,
• nima 15-minutnih meritev za zadnje obdobje visoke sezone,
• prehod na individualno samooskrbo in pa skupnostno samooskrbo po ZSROVE,
• ponovni priklop, če je merilno mesto odklopljeno več kot 30 dni.
Najemnik lahko sam spremeni dogovorjeno obračunsko moč, če je pri pristojnem elektrooperaterju v bazi evidentiran kot plačnik računa za električno energijo.
Dogovorjene obračunska moči niste prejeli, če za vas ni podatkov o konicah v zadnji višji sezoni. Razlog je v tem, da se uvrščate med uporabnike brez 15-minutnih meritev ali med nove uporabnike.
Način določitve dogovorjene moči za uporabnike brez 15-minutnih meritev je predstavljen tukaj.
Več o določitvi dogovorjene moči za nove uporabnike pa je dosegljivo tukaj.
Merilni podatki na pametnih števcev se preko električnega omrežja prenašajo v merilne centre, kjer so ustrezno pregledani in ovrednoteni. Ob vsakem prenosu merilnega podatka se preveri, ali je podatek veljaven, in v primeru, da ni, se o tem merilnem podatku ponovno opravi poizvedba. Ta proces poteka kontinuirano čez celotni mesec. Ob koncu meseca se vsi prejeti podatki pregledajo in na podlagi algoritmov nadomeščanja podatkov se tiste podatke, ki jih ni bilo možno priklicati iz merilnih naprav, ustrezno nadomesti.
Za izračun dogovorjenih moči se uporabljajo samo merilni podatki, ki so bili prejeti s strani merilne naprave in so bili v osnovi označeni kot veljavni. Nadomeščeni podatki se ne uporabljajo za izračun dogovorjenih moči, prav tako se ti podatki ne uporabljajo za izračun presežne moči. Iz tega razloga je strah, da se vam zaradi napačnih merilnih podatkov določi napačna dogovorjena moč, odveč.
Če se končni odjemalec ne strinja s podatki za izračun dogovorjene moči, se lahko obrne neposredno na distribucijskega operaterja (tj. družba ELES d.o.o.) ali njegovega pooblaščenega izvajalca nalog (elektrodistribucijsko podjetje) in preveri, ali je morebiti prišlo do očitne pomote.
Če elektrodistribucijsko podjetje podatkov za izračun dogovorjene moči ne popravi (ker po njegovem mnenju ni prišlo do pomote), lahko odjemalec poda pisno zahtevo na distribucijskega operaterja (tj. družbo ELES d.o.o.) in uradno zahteva odpravo nepravilnosti oziroma predlaga spremembe. Če distribucijski operater zahtevo odjemalca v celoti ali deloma pisno zavrne ali ne odgovori v 15 dneh, lahko odjemalec v 15 dneh od vročitve pisnega odgovora oziroma od poteka roka za odgovor vloži zahtevo na agencijo za odločanje v sporu. Taka vloga se rešuje v skladu z določbami splošnega upravnega postopka, zato mora obsegati predvsem navedbo organa, kateremu se pošilja; opis zadeve, v kateri se vlaga zahtevek oziroma predlog; navedbo o tem, kdo je morebitni zastopnik ali pooblaščenec; osebno ime, firmo oziroma osebno ime vlagatelja, prebivališče (naslov) oziroma sedež vložnika oziroma njegovega zastopnika ali pooblaščenca. Vlogo mora podpisati vložnik ali njegov morebitni pooblaščenec (fizični ali elektronski podpis s kvalificiranim potrdilom).
Več informacij o sporih med odjemalci in operaterji lahko najdete na spletni strani agencije na povezavi: Spor z operaterjem - Agencija za energijo (agen-rs.si)