OBRAČUN OMREŽNINE
Prenova obračunavanja omrežnine spodbuja učinkovitost rabe omrežij, odjemalcem pa omogoča časovno prilagajanje odjema.
Svet je v spreminjanju. Nujne aktivnosti v smeri ohranjanja okolja moramo ponotranjiti in si zanje vsi prizadevati. Proizvodnja in poraba električne energije nista edini, sta pa izjemno pomembni v dolgi vrsti nujnih sprememb. Električno energijo pač nujno potrebujemo v vsakdanjem življenju. Ko je proizvedena iz obnovljivih virov, lahko z njo učinkovito nadomestimo drugo, iz fosilnih virov proizvedeno energijo, in tako naredimo pomemben korak za okolje in življenje.
Vendar - večina želenih obnovljivih virov energije je hkrati nepredvidljiva in nestanovitna (sonce, veter) in ker je električno energijo kljub izjemnemu napredku na področju njene hrambe še vedno težko, predvsem pa drago skladiščiti, so elektroenergetska omrežja pred velikimi izzivi in nujnimi spremembami. Proizvodnja in tudi poraba električne energije postajata vse bolj razpršeni, temu pa sicer učinkovita in robustna omrežja za prenos in distribucijo električne energije niso prilagojena. Spremembe so neizbežne.
Da bi bila električna energija, ki se proizvaja in uporablja na različne načine, na različnih lokacijah in v različnih obdobjih v kar največji meri optimalno in pravično uporabljena za vse odjemalce, je Agencija za energijo pristopila k prenovi metodologije obračunavanja omrežnine in tarifnega sistema.
Nova metodologija sledi zahtevam sodobnega časa, v katerem za napredne sisteme obračunavanja omrežnine velja, da morajo odražati dejanske stroške, ki nastajajo na omrežju, preprečiti navzkrižno subvencioniranje in skrbeti za socialno pravičnost, ki bo tudi odjemalcem, ki so na pragu energetske revščine, omogočala osnovno oskrbo z električno energijo po razumni ceni. Sistem obračunavanja omrežnine mora biti nediskriminatoren, pregleden in razumljiv v meri, da odjemalcem omogoča odzivanje in odločanje.