Učinkovita raba omrežij
Še posebej, če imate v gospodinjstvu večje porabnike, ki ne potrebujejo stalnega napajanja, bi bilo lahko privlačno uporabiti to prilagodljivost.
Takšni porabniki so lahko na primer bojlerji, zamrzovalne omare, skrinje, bazeni, toplotne črpalke ali električna vozila. Če razpolagate s takšno fleksibilnostjo v svojem potrošniškem obnašanju in bi jo želeli aktivno uporabljati, potem lahko še v veliko večji meri kot do sedaj izkoristite priložnosti, ki vam jih bo omogočil nov tarifni sistem za omrežnino predviden za leto 2024.
Fleksibilnost bo povečana
Mnogi potrošniki do neke mere že uporabljajo to fleksibilnost prek cenovnih signalov ti. dnevne in nočne elektrike, le da bo imela nova tarifa namesto dveh, tri različne cenovne časovne bloke na ravni posameznega dneva. Predstavljajte si, da boste v času »dnevne« elektrike oziroma sedanje višje tarife lahko izkoristili še vmesni čas nekoliko cenejše elektrike. Cene za omrežnino se bodo razlikovale tudi sezonsko - tako boste v času nižje sezone podvrženi nižjim cenam kot pozimi (ugodnejša cena za hlajenje, kakor tudi za polnjenje električnih vozil v povečanem poletnem tranzitu), bo pa bistveno razmisliti o prilagoditvi rabe predvsem v zimskem času, ko je omrežje najbolj obremenjeno, proizvodnja električne energije iz sonca pa je bistveno zmanjšana. Poleg tega boste lahko dinamično (mesečno) prilagajali dogovorjene obračunske moči po posameznih časovnih blokih. To možnost lahko izkoristite, če imate domačo avtomatizacijo oziroma ste gotovi, da novo določene dogovorjene obračunske moči ne boste velikokrat prekoračili. Ob prekoračitvah te dogovorjene obračunske moči se bo namreč zaračunavala tudi presežna obračunska moč. O tej možnosti tudi vedno razmislite, če se vam je raba energije bistveno spremenila, npr. ob namestitvi toplotne črpalke, ali pa ob nabavi električnega vozila, ki ga boste polnili doma.
Ugotoviti lastno konično obremenitev ni zelo težko
Učinkovita raba omrežja je za potrošnika lahko zelo enostavna in jo je mogoče do določene mere zagotoviti tudi brez sistemov za samodejno vodenje bremen. Razumeti je treba povezavo med obračunsko močjo in lastno konično obremenitvijo, ki jo povzročajo sočasno delujoči porabniki. Zato ni potrebna podrobna analiza porabnikov, ki je sicer priporočljiva, temveč je možno lastno konico v nekem času enostavno, sicer indikativno, določiti na podlagi upoštevanja povprečnih moči sočasno delujočih porabnikov (pralni in sušilni stroj, bojler, druga grela kot so fen, likalniki, toasterji, kuhalniki vode, IR paneli ipd.). To je zelo pomembno, saj je na podlagi teh indikativnih ugotovitev mogoče s spremembo navad lastne konice zmanjšati. Avtomatizacija oziroma sistem za upravljanje energije lahko poskrbi za stalno zamejitev konice v nekem časovnem obdobju brez da o tem aktivno razmišljate in brez pomembnejšega zmanjšanja udobja. Avtomatizacija je velika dodana vrednost, a obenem dodaten strošek, ki se sicer običajno povrne.
Dinamična tarifa na energijo
Nov tarifni sistem omogoča tudi nadgradnjo z dodatno dinamično tarifo na energijo, ki je lahko negativna. Predstavljajte si, da za premik rabe v določen čas prejmete energijo iz omrežja zastonj ali celo prejmete plačilo za rabo oziroma se vam osnovni strošek omrežnine znižuje. Tako tarifo bo lahko uvedel vaš distribucijski operater na podlagi potrditve Agencije za energijo, v primeru lokalnih preobremenitev omrežja. Sodelovanje bo prostovoljno, bo pa zahtevalo možnost samodejnega vodenja porabnikov na podlagi dinamičnih cenovnih signalov. Novejše toplotne črpalne, pametne polnilnice za električna vozila pa tudi drugi novejši gospodinjski aparati (pralni in sušilni stroji, pomivalni stroji, bojlerji) to že omogočajo. Zaradi hkratnega delovanja toplotnih črpalk v času zimske sezone v vašem okolišu bo morda distribucijski operater predlagal dodatno dinamično omrežninsko tarifo s katero bo signaliziral možnost lokalne preobremenitve v omrežju. Odjemalec s toplotno črpalko, posebej še tisti, katerega sistem vključuje tudi zalogovnik toplote bo lahko delovanje toplotne črpalke zamaknil v čas nižje obremenitve in s tem takšno dodatno tarifo s pridom izkoristil za svojo dobrobit. Podobna situacija bi lahko nastopila zaradi masovnega sočasnega polnjenja električnih vozil, ne glede na sezono.
Prej opisanim situacijam se je sicer mogoče izogniti, v kolikor kot aktivni odjemalci sledimo trajnostno usmerjenim strategijam. Ozaveščeni odjemalci prakticirajo predvsem pogosto oziroma daljše priključevanje ter centralno vodenje moči polnjenja EV (Koncept E8). Zavedajo se, da lahko s počasnim polnjenjem na pametnih polnilnicah prispevajo k zanesljivemu delovanju elektroenergetskega sistema ter obenem izkoriščajo cenejše energije iz OVE za polnjenje EV. Razlike med nižjimi in višjimi tarifami električne energije se bodo večale, kar bo uporabnikom EV omogočalo doseganje bistveno nižjih cen električne energije za polnjenje EV. Tovrstni rabi bodo lahko prilagodili tudi dogovorjene obračunske moči.
Dodatna možnost pa je nudenje svoje prožnosti direktno ali prek agregatorjev za potrebe distribucijskega ali sistemskega operaterja proti plačilu. Pametne polnilnice in toplotne črpalke, tudi tiste na domu bodo lahko tako sodelovale na trgu prilagajanja odjema. Enako velja tudi za druge vire prožnosti, tudi npr. za navadne električne bojlerje.