Kako postati aktiven odjemalec?
Okolje okrog nas, posebej pa še proizvodnja in raba energije se spreminja, kar prinaša nove izzive operaterjem omrežij, a tudi nove priložnosti za potrošnike, ki lahko ukrepajo z aktivnejšo vlogo v spreminjajočem se elektroenergetskem sistemu na različne načine.
Že danes dobro izkoriščane možnosti odjemalcev obsegajo:
- primerjava ponudb različnih dobaviteljev in menjava dobavitelja,
- aktivno spremljanje porabe energije in posledično zavestna raba,
- individualno samooskrba, predvsem s sončnimi elektrarnami.
Primerjava stroškov oskrbe z električno energijo omogoča vsem odjemalcem, da se seznanijo z naborom dobaviteljev električne energije in njihovo ponudbo. Omogoča primerjalni informativni izračun letnega stroška za predvideno porabo električne energije, ki vključuje vse cenike, ki so jih dobavitelji vnesli v aplikacijo in jih je potrdila Agencija za energijo. Za ažurnost in pravilnost podatkov so primarno odgovorni dobavitelji električne energije, agencija pa s potrjevanjem posredovanih podatkov skrbi za osnovno validacijo.
Ozaveščeni potrošniki pa že tudi aktivno spremljajo svojo porabo električne energije in se na podlagi razpoložljivih podatkov na nacionalnem podatkovnem vozlišču odločajo za spremembe navad oziroma naložbe v obnovljive vire in pametne naprave, torej za zavestno rabo.
Individualna samooskrba je prav tako že zelo razširjena zaradi namenski spodbud, s katerimi je država spodbujala naložbe v obnovljive vire. Ker bo prišlo do določenih sprememb pri spodbujanju tovrstnih naložb bo treba samooskrbo umestiti v koncept aktivnega odjema, saj bo le tako možno zagotoviti določene koristi, ki so bile v preteklosti zagotovljene prek omrežja.
Obstajajo pa tudi manj znane možnosti in nastajajo še nove:
- povečanje samozadostnosti – povečanje porabe samoproizvedene energije,
- samooskrba s hrambo energije,
- samodejno prestavljanje porabe električne energije v čas nizkih cen,
- prestavljanje porabe izven koničnih obremenitev omrežja – učinkovita raba omrežja,
- nudenje prožnosti elektrooperaterju,
- deljenje energije z drugimi.
S svojo angažiranostjo v okviru navedenih možnosti ne optimizirate le lastne stroške, ampak tudi aktivno prispevate k zanesljivosti oskrbe ter varovanju podnebja in okolja.
Kako najbolje izkoristiti svoje individualne priložnosti za aktivno sodelovanje na energetskem trgu? Odgovorite si na nekaj osnovnih vprašanj in našli boste način.
- Kako lahko kot aktivni odjemalec prispevam k učinkoviti rabi omrežja?
- Kaj pomeni aktivno sodelovati na energetskem trgu?
- Koliko električne energije porabi vsak vaš gospodinjski aparat?
- Kako lahko kot aktivni odjemalec sodelujete na energetskem trgu?
- Kako lahko prihranimo energijo in denar v gospodinjstvu?
- Kdaj polnite vaše električno vozilo na domu?
- Kje lahko najdete najbližjo javno polnilno postajo za vaš e-avto?
- Kaj pomeni pogodba z dinamično ceno?
- Kako sem lahko sproti obveščan o pomembnih novostih, priložnostih in drugih zanimivostih?
Na mnogih uveljavljenih spletnih straneh je veliko pomembnih in zelo uporabnih informacij za kar najboljši izkoristek električne energije in torej priložnosti za aktivno sodelovanje na energetskem trgu. Aktivni odjem pomeni tako učinkovito rabo energije kot tudi učinkovito rabo omrežja, v nadaljevanju pa je nekaj virov dodatnih informacij:
- Spletni portal Borzen - »Trajnostna energija«;
- Platforma »Dovolj za vse«;
- Spletni portali Agencije za energijo;
- Spletni portal Skupine GEN »eSvet«;
- Spletni portal Varčujem z energijo.
Zeleni prehod in spremembe so v začetni fazi lahko rečemo še »v povojih«, a se odvijajo hitro. Zato nove informacije nenehno dodajamo, obstoječe pa posodabljamo. Tukaj se splača ustaviti vedno znova.