Aktivnejša vloga odjemalcev
Vse več odjemalcev elektrike bo v prihodnje tudi pomemben vir njene proizvodnje in bodo torej tudi aktivno vključeni v njeno distribucijo.
Aktivni industrijski, gospodinjski in drugi odjemalci bodo lahko s svojo premišljeno in aktivno rabo energije ob pravem času zmanjševali ali povečevali in hkrati zamikali čas odjema ali uporabljali lokalne sisteme za skladiščenje energije, mnogi med njimi pa tudi oddajali proizvedeno električno energijo v sistem.
Izjemno pomembno vlogo ima pri tem tudi razvijajoča informacijsko-komunikacijska tehnologija, ki praktično vsakomur omogoča vključitev v dogajanje na trgu z električno energijo.
Za prožnost v smeri povečanja širših neto koristi morajo biti končni odjemalci ustrezno nagrajeni. Vsem odjemalcem mora biti omogočeno enakopravno sodelovanje pri zagotavljanju prožnosti pri proizvodnji, prenosu, distribuciji in odjemu energije. To je primarna odgovornost zakonodajalca, ki mora zagotoviti pregledni in nediskriminatoren normativni okvir, Agencija za energijo, ki je regulator energetskega trga, pa nadzira skladnost organiziranja in delovanja vseh vpletenih deležnikov skladno z njim.
Aktivnejša vloga končnih odjemalcev se lahko udejanja na različne načine, ki temeljijo na prilagajanju odjema oziroma proizvodnje, naložbam v obnovljive vire energije in v pametne naprave, ki omogočajo vodenje in obsegajo tudi naprave za shranjevanje energije. Gonilniki te nove vloge oziroma aktivnega odjema so predvsem cenovni signali, lahko pa je aktivnejša vloga tudi posledica delovanja v smeri individualnega prispevka k skupnim okoljskim ciljem.